Nevruz / Yenigün /Ergenekon Bayramımız Kutlu Olsun

Saygıdeğer Gönüldaşlarım;

Yeniden dirilişin, yenilenmenin, varoluşun sembolü olarak kutlanan Nevruz Bayramı; sarı denizden kızıl denize; Karadeniz’den Akdeniz’e Türk coğrafyasında yüzyıllardan bu yana aynı ruh ve heyecanla kutlanmaktadır.

Bugün toprak yeniden dirilmektedir; bugün bütün tabiat toprağın sunduklarıyla, toprağın bereketiyle yeniden yeşermektedir. İnsanlar kıtlıktan sıkıntılardan kurtulup bolluğa berekete ve huzura kavuşmaktadır. Bizler toprağı bir ana gibi sahiplenen, onu ‘toprak ana’ diye isimlendiren, topraktan yaratıldığımıza ve nihayetinde yeniden toprağa döneceğimize inanan bir kültür ve inancın mensuplarıyız. Bu bakımdan, toprağın yeniden dirilişi bizim kültür ve medeniyetimize göre aslında bütün bir hayatın, insanlığın, insanî değerlerin yeniden yeşermesidir. İnsanlığın sıkıntılarını çözümleyip huzura kavuşmasıdır.

Nevruz bizlere hepimizin kardeş olduğunu, hepimizin aynı kökten, aynı ruhtan geldiğimizi hatırlatmaktadır. Onun için bu anlamlı günü bütün milletimizle el ele, gönül gönüle vererek kutlamalıyız.. Birbirimize sımsıkı kenetlenecek; bütün benzerliklerimizle, bütün farklılıklarımızla bu toprağın, bu vatanın asli unsuru olduğumuzu bilerek birbirimizi bağrımıza basmalıyız.
Ben bu düşüncelerle başta zati şahaneleriniz olmak üzere aziz milletimizin müşterek kültür coğrafyamızda yaşayan tüm kardeşlerimizin Nevruz Bayramlarını en içten duygularımla kutluyor; Nevruz’un adı gibi tazelenmeye, yenilenmeye, barışa ve esenliğe vesile olmasını, tüm insanlığın huzura kavuşmasını diliyorum.

Metin ÖZKAN
Dünya Türkleri ve Akraba Toplulukları
Hizmet Derneği Başkanı”

BENZER KONULAR

Yorum Yapınız